Kodėl turėtumėte lavinti lankstumą? Tempimo pratimų privalumai jūsų kūnui ir protui

Ką jums reiškia lankstumas? Ar tai sugebėjimas pasiekti savo kojų pirštus, o gal padaryti špagatą? Kūno lankstumas yra individualus ir net patys sportiškiausi žmonės ne visuomet yra lankstūs. Tačiau lankstumas yra svarbi kūno sveikatos ir bendro jūsų fizinio pasirengimo indikacija. Tempimo pratimai ir lankstumo lavinimas turi įvairių privalumų jūsų fizinei sveikatai ir protinei veiklai.

Šiame straipsnyje pasigilinsime į kūno lankstumą, kokie procesai vyksta kūne ir smegenyse, kai atliekate tempimo pratimus ir pasidalinsime garsiojo neuromokslininko Andrew Huberman pastebėjimais apie lankstumą ir jo naudą.

Kaip veikia lankstumas?

Kūno lankstumas – tai raumenų, raiščių ir kitų jungiamųjų audinių gebėjimas išsitempti ir padidinti judesių amplitudę. Smegenys kontroliuoja tai, kiek daug galite susilenkti, ištiesti galūnes ir pan. Smegenys valdo ir tai, jog jūsų galūnės ir kūnas visuomet sugrįžta į tą pačią poziciją ir taip apsaugo jus nuo traumų ir per didelio persitempimo. Vienam žmogui užlenkti rankas ir pasiekti nugaros vidurį yra vieni juokai, o kitam, tai gali sukelti skausmingą raiščių ar raumenų patempimą. Smegenys valdo raumenų susitraukimą pagal jūsų fizinį pasirengimą ir neleidžia jums persitempti.

Jei pažiūrėtume giliau, dauguma šių procesų vyksta nugaros smegenyse ir yra valdomi motorinės nervų sistemos. Kuomet norite atlikti veiksmą, neuronai sureaguoja ir išskiria cheminę medžiagą acetilcholiną, kuri sutraukia ir atpalaiduoja griaučių raumenis, taip leisdama jiems judėti. Ši sistema grąžina raumenis į jiems įprastą vietą, kad kūnas neiškryptų ir nepatirtų traumos.

Lankstumas yra žmogui įgimta savybė, kuri labiausiai pasireiškia kūdikystėje ir vaikystėje, mums augant. Kūno lankstumas leidžia kūdikiui mokytis naujų judesių, treniruoti kūną ir išvengti traumų bei uždegimo, todėl gyvenimo pradžioje mūsų kaulai, raumenys ir sąnariai yra itin lankstūs.

Tačiau ilgainiui kūno lankstumas mažėja, nes kūne gaminasi mažiau kolageno ir elastino, kurie sudaro jungiamuosius audinius. Anot Andrew Huberman, nuo 20 iki 49 metų žmogus praranda apie 10 proc. lankstumo kiekvieną dešimtmetį ir daugiau nuo 50 metų. Tačiau gera žinia yra ta, jog lankstumą galima treniruoti net ir vyresniame amžiuje.

Lankstumo privalumai kūnui ir protui

Savo tinklalaidėje neuromokslininkas Andrew Huberman atkreipė dėmesį į kūno lankstumo ir smegenų ryšį. Kaip pavyzdį jis pateikė situaciją – kuomet patiriame staigų skausmą, tarkime, užmynus ant vinies, neuronai akimirksniu užsižiebia ir automatiškai atkelia sužalotą pėdą, tuo pačiu sutraukdami priešingos kojos raumenis, kad išlaikytų kūno balansą. Tačiau kūno reakcija yra visai kitokia, kuomet bėgate paplūdimiu karštu smėliu, jūs galite išbūti tame nepatogume ir skausme, nes sąmoningai tą renkatės. Tie patys procesai smegenyse padeda treniruoti lankstumą ir išbūti nepatogiose pozose.

Tą patvirtina ir tyrimai, teikdami, kad tempimo pratimai gali padėti pakelti jūsų skausmo ištvermę. Tyrimai rodo, jog žmonės, reguliariai atliekantys jogą, turi didesnę ištvermę skausmui. Stebint jų kūną, galima matyti, kad kai žmogus atsipalaiduoja nepatogioje pozoje, jo nervų sistema persijungia iš simpatinės į parasimpatinę. Parasimpatinė nervų sistema įsijungia, kai kūnas nurimsta ir nebėra strese. Todėl tempimo pratimai gali tapti įrankiu ne tik padidinti ištvermę, bet ir nusiraminti po įtemptos dienos.

Lankstumo privalumai čia nesibaigia. Gyvūnų tyrimai parodė sąsają tarp tempimo pratimų ir sumažėjusio uždegimo kūne ir net sumažėjusių vėžinių susirgimų. Nors vien tempimo pratimai negali išgydyti vėžio ar apsaugoti nuo onkologinių ligų, vos 10 minučių tempimo pratimų gali padėti įveikti uždegimą ir fibrozę – audinių randėjimą.

Tempimo pratimai taip pat gerina laikyseną, gali apsaugoti nuo nugaros ir raumenų skausmų bei padėti greičiau atsigauti po sudėtingos treniruotės. Tyrimai rodo, jog tempimo pratimai gali sumažinti įtampos tipo galvos skausmą

Andrew Huberman pabrėžia, jog nors lankstumas ir tempimo pratimai turi daug privalumų, nereikėtų persistengti. Per didelis raumenų, sąnarių ir raiščių tempimas gali sukelti staigių ir lėtinių traumų. Todėl svarbu klausyti savo kūno, pasitelkti į pagalbą profesionalų trenerį ir nepersistengti. Kaip ir su kiekvienu pratimu, lankstumui pasiekti reikia laiko.

Kaip lavinti kūno lankstumą?

Kūno lankstumą galite lavinti įvairiais būdais nuo jogos pozų iki rytinio prasitampymo. Žemiau pateikiame kelis patarimus, nuo ko pradėti lavinti lankstumą ir išvengti traumų.

  1. Kreipkitės į profesionalų trenerį

Lankstumas, kaip ir bet kuri kita fizinė veikla, reikalauja pasirengimo. Žinoma, galite kasdien prasitampyti, bet jei norite pasiekti ilgalaikių rezultatų, rekomenduojama kreiptis į profesionalų trenerį. Asmeninis treneris ne tik padės lavinti jūsų kūno lankstumą, bet ir parodys, kaip taisyklingai atlikti pratimus, kad nesusižalotumėte. Netinkamai atliekant tempimo pratimus, rizikuojate pasitempti raumenis ir raiščius, sukelti uždegimą ir sąnarių skausmus.

  1. Atraskite jums patinkančius pratimus

Joga, pilatesas, šokis, gimnastika, Tai Či ir daugelis kitų sporto šakų padeda ne tik prasitampyti, bet ir atsipalaiduoti pozoje, todėl kūnas greičiau įpranta prie nepatogumo ir tampa lankstesnis. Taip pat šie pratimai turi daug kitų privalumų – joga padeda atsipalaiduoti ir nuraminti mintis, pilatesas stiprina raumenis, šokis gerina laikyseną ir stiprina širdį. 

  1. Judėkite iš lėto, bet reguliariai

Lankstumas kaip ir raumuo – kuo daugiau jį treniruojat, tuo lankstesni būsit. Tempimo pratimams galite skirti vos 10 minučių per dieną ir ilgainiui pratęsti ir atlikti gilesnius tempimus. Nebijokite naudotis pagalbinėmis priemonėmis: juostomis, jogos blokeliais, voleliais, kurie padės jūsų kūnui lengviau prisitaikyti prie naujų pozų ir išvengti patempimų. Tempimo pratimus galite atlikti kartu su įprastais jėgos ar aerobikos pratimais bent 2-3 kartus per savaitę ir ilgainiui didinti krūvį.

Lavinkite kūno lankstumą FØRMA sveikatingumo ir ilgaamžiškumo studijoje

Kūno lankstumo lavinimas, tai investicija į jūsų ilgaamžiškumą. Lankstumas ir tempimo pratimai padeda išvengti traumų, sumažina stresą, gerina širdies darbą, laikyseną ir apsaugo nuo raumenų ir sąnarių skausmų. Todėl kviečiame išbandyti savo lankstumą FØRMA sveikatingumo ir ilgaamžiškumo studijoje. Mes vadovaujamės visame pasaulyje pripažintu NASM OPT ™ metodu, kuris lavina visas kūno sritis. Tai pratimų eiga, kurioje treniruojame jūsų kūno kontrolės ištvermę, jėgos ištvermę, raumenų vystymą, maksimalią jėgą ir galią.

Visapusis fizinis pasirengimas suteikia didžiausius ilgaamžiškumo privalumus. Mūsų treneriai įvertins jūsų kūno kompoziciją ir fizinį pasirengimą ir pagal tai padės atrasti tinkamiausius pratimus, kad pasiektumėte užsibrėžtų tikslų ir išvengtumėte traumų.

Pasirūpinkite savo fizine sveikata ir ilgaamžiškumu – registruokitės pirmam susitikimui.

Meniu